Zawód kontrolera jakości wymaga wysoko rozwiniętych kompetencji technicznych. Największe szanse na znalezienie pracy w tej dziedzinie mają osoby, legitymujące się dyplomem inżyniera, najlepiej z tytułem magistra. Inżynieria i zarządzanie jakością to najwłaściwszy kierunek, którym powinno się podążyć. Pokrewnymi kierunkami są: inżynieria materiałowa, zarządzanie jakością, towaroznawstwo, materiały współczesnych technologii, technologia żywności i żywienia, bezpieczeństwo żywności, bioinżynieria produkcji żywności, biotechnologia żywności, inżynieria komunikacyjna, inżynieria produkcji budowlanej, inżyniera kosmiczna – konstrukcje i materiały, inżynieria procesowa czy inżynieria zarządzania.
Wyboru można dokonywać kierując się specjalizacjami na bardziej ogólnych kierunkach, jak np. specjalizacja: nowoczesne materiały i techniki pomiarowe na kierunku fizyka techniczna albo biomateriały czy materiały polimerowe. Studia, pomagające w zdobyciu wymarzonej pracy kontrolera, znajdziemy na większości politechnik oraz uniwersytetów przyrodniczych, a także na uczelniach prywatnych.
Poza studiami wyższymi można także zastanowić się nad odpowiednią klasą w technikach profilowanych bądź szkołach policealnych. Należy pamiętać, że kontroler jakości musi się cały czas dokształcać, by być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, zatem niezbędne jest regularne uczęszczanie na kursy doszkalające (np. związane ze zmieniającymi się normami technologicznymi i prawnymi) lub konferencje, oferujące bezcenną wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami z branży.
To prawda, to bardzo wymagający zawód, ja robiłem studia kila lat temu i pracuje w zawodzie, ale czułem ze nie mam odpowiedniej wiedzy i zapisalem się jeszcze na podyplomwke na WSKZ-cie, i nie żałuje dużo się ucze i też te maeriał wykorzystuje w swojej obecnej pracy, a szef mi powiedział ze może jakiś awans będzie jak dostane świadectwo 🙂