Praca na stanowisku specjalisty kontroli jakości wymaga z jednej strony kompetencji merytorycznych, a z drugiej szeroko rozwiniętych umiejętności miękkich. Wiążę się to ze specyfiką obowiązków, jakie trzeba podjąć na tym stanowisku. Należy do nich nadzór nad procesem produkcyjnym, począwszy od monitoringu stanów materiałowych, poprzez cykl wytwórczy, tworzenie odpowiednich norm i kontrolę ich przestrzegania, aż do dostarczania produktów do klientów i sporządzania dokumentacji kontrolnej.
Kontroler jakości odpowiada za zgodność przebiegu produkcji z wytyczonymi standardami.
- Powoduje to zazwyczaj konieczność kierowania grupą ludzi, więc osoba taka musi charakteryzować się doskonałą zdolnością komunikacji, współpracy, szybkością reakcji i umiejętnością znajdowania właściwych rozwiązań, nieraz w sytuacjach stresowych, wymagających znacznego opanowania i analitycznego podejścia do sprawy.
- Dokładność i skrupulatność to kolejne cechy niezbędne, łącznie z szybkością przyswajania nowej wiedzy, chęcią nauki i poszerzania kompetencji, a także gotowością do wyjazdów służbowych czy pracy zmianowej.
- Dobry kontroler musi nie tylko świetnie orientować się w swojej branży, a więc posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, ale również posługiwać się językami obcymi w mowie i piśmie oraz posiadać umiejętności techniczne, pozwalające między innymi na dokonywanie pomiarów i przygotowywanie projektów.
- Przydatne mogą okazać się także zdolności negocjacyjne, np. podczas asysty w postępowaniach reklamacyjnych, znajomość prawa w zakresie obowiązujących norm oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.