Kontroler jakości to zawód o ugruntowanej renomie na rynku pracy. Posiada wysoki prestiż i cieszy się dużym szacunkiem, gdyż wymaga specjalistycznej wiedzy i szeroko rozwiniętych zdolności techniczno-inżynierskich.
Co może stać się przeszkodą w zostaniu kontrolerem jakości, w sytuacji gdy posiadamy odpowiednie kompetencje? Przede wszystkim dyskwalifikujące mogą być problemy zdrowotne.
- Na plan pierwszy wysuwają się wady wzroku, których nie można skorygować i wszelkie dysfunkcje uniemożliwiające prawidłowe rozpoznawanie barw, zaburzenia pola widzenia czy percepcji, problemy z widzeniem przestrzennym i ocenianiem odległości oraz brak zespolonej ze wzrokiem koordynacji ruchowej.
- Zaburzenia funkcjonowania narządu powonienia również mogą okazać się przeszkodą.
- Problematyczne będą także wady słuchu, chyba że dopuszczalna jest możliwość ich korekcji przy pomocy odpowiednich aparatów medycznych.
- Kłopotliwie będą również zaburzenia zmysłu wzroku i dotyku.
- Kolejnymi czynnikami dyskwalifikującymi do pracy w zawodzie kontrolera jakości są znaczne zaburzenia sprawności kończyn górnych i dolnych.
Oczywiście poszczególne branże rządzą się swoimi prawami i wymagania dotyczące kondycji fizycznej i stopnia niepełnosprawności różnią się w zależności od konkretnych obowiązków na danym stanowisku. Wszystko zależy od tego, czy miejsce pracy jest przystosowane dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz czy pracodawca dopuszcza możliwość ewentualnej modyfikacji obowiązków zawodowych. Przykładowo, w sytuacji gdy większość zadań można zrealizować w pozycji siedzącej, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim nie powinny mieć problemów z zatrudnieniem. Niedopuszczalne są natomiast alergie wziewne lub kontaktowe.