Na współczesnym rynku pracy można zaobserwować coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów kontroli jakości. Głównym powodem, który wpływa na wzrost popularności tego zawodu, jest pojawienie się na polskim rynku pracy coraz większej ilości firm produkcyjnych.
Zawód specjalisty kontroli jakości jest jednym z najpopularniejszych zawodów, cieszącym się dużym uznaniem wśród absolwentów studiów biotechnologicznych, chemicznych, a także metalurgicznych. Osoby kształcące się na tych kierunkach zaznaczają, iż bardzo ważnym aspektem nauki są coroczne praktyki, które mogą odbyć w wybranym przez nich przedsiębiorstwie.
Czynny udział w praktykach, ma na celu nie tylko dostarczenie praktycznej wiedzy studentom wydziałów technicznych, ale przede wszystkim ułatwić im znalezienie zatrudnienia po zakończeniu nauki. W przypadku pracy na stanowisku specjalisty kontroli jakości, znajomość określonej branży jest wymaganiem koniecznym. Pracodawcy, zatrudniając specjalistów, zaznaczają, iż wiedza teoretyczna powinna być poparta minimum rocznym doświadczeniem w branży.
Odbycie praktyki studenckiej lub stażu, zasadniczo wpływa na wybór konkretnej specjalizacji przez studentów. Dzięki pracy w określonej firmie, studenci mogą poznać swoje oczekiwania względem pracy oraz pracodawcy, oraz dogłębnie poznać specyfikę pracy na stanowisku specjalisty kontroli jakości. Niejednokrotnie zdarza się, że absolwenci szkół wyższych znajdują zatrudnienie w firmach, w których odbyli kilkumiesięczne praktyki. Warto zatem poświęcić czas i energię, aby zagwarantować sobie pracę i możliwości rozwoju tuż po ukończeniu studiów.
Praktyki dają możliwość startu w życie zawodowe
Dzięki praktykom można zdobyć doświadczenie