Większość pracodawców podczas wyboru odpowiedniego kandydata zwraca uwagę na jego wykształcenie. Największe szanse na zatrudnienie na stanowisku specjalisty kontroli jakości w danej firmie, mają osoby posiadające tytuł technika lub magistra inżyniera.
Wymagania dotyczące wykształcenia oraz doświadczenia osób zatrudnianych na stanowisko specjalisty ds. kontroli jakości, w głównej mierze zależą od branży, oraz szczegółowych standardów przyjętych przez określoną firmę. W przypadku pracy w firmie produkującej produkty spożywcze, kontroler jakości powinien posiadać wykształcenie z zakresu technologii żywności. Praca przy produkcji części samochodowych wymaga od kontrolera wykształcenia stricte technicznego, kontroler jakości w przedsiębiorstwie produkującym kosmetyki może posiadać dyplom magistra biotechnologii.
Dokładne sprecyzowanie wymagań stawianym kandydatom ubiegającym się o pracę na stanowisku kontrolera jakości, jest bardzo trudne. Należy jednak podkreślić, iż większość osób wykonujących ten zawód, ukończyła szkoły o kierunkach technicznych. W tym przypadku wykształcenie odgrywa ważną rolę, gdyż praca kontrolera jakości wiąże się przede wszystkim z wykonywaniem merytorycznych działań, rysunków technicznych oraz znajomości fachowych programów komputerowych, których kandydaci mogą nauczyć się jeszcze na studiach.
Dodatkowo pracodawcy poszukując odpowiedniego kandydata do pracy, podkreślają znaczenie cech osobowości, które w przypadku kontrolera jakości są bardzo ważne. Rzetelność, uczciwość i skrupulatność stanowią nadrzędne cechy idealnego kontrolera jakości, który swoją pracę powinien wykonywać z należytą sumiennością i starannością.